Quantcast
Channel: HOMEINFO.hu - Telekvásárlástól a lakberendezésig
Viewing all 105 articles
Browse latest View live

Szaunát ide! Tanácsok a tervezéshez

$
0
0
20100519_szauna_epites_01Fitness és wellness kedvelő korszakunkban már egészen magától értetődőnek – és nem luxus igénynek – tűnik, ha valaki házépítéskor, átalakítás közben egy szauna beépítésén is gondolkodik. Tanácsink segthetnek a szauna helyének és méretének kialakítában.

Fitness és wellness kedvelő korszakunkban már egészen magától értetődőnek – és nem luxus igénynek – tűnik, ha valaki házépítéskor, átalakítás közben egy szauna beépítésén is gondolkodik.

A testünket érő hideg-meleg hatás váltakozásának jótékony, vérkeringés élénkítő, fogyasztó, méregtelenítő hatását már sok-sok évszázaddal ezelőtt felismerték, a mai szaunák divatját mégis a finnek és más skandináv országok példái hozták be hozzánk. Nekik persze csak egy kályhával felfűtött kabint kell építeni, lehűlésre ott vannak a jeges fjordok, hegyi tavacskák. Úgyhogy marad a lehetőség, ha szaunázni akarunk, egy saját, házon belüli szauna beépítése egy zuhany, esetleg egy merülő-kád, szerencsésebbek számára pedig egy medence társaságában.

A szauna jó dolog, és nem csak az egészségvédelem szempontjából. Ha olyan a baráti társaságunk, akkor remek közös programot is jelenthet, ha áthívjuk őket egy kis beszélgetéssel egybekötött szauna-partira. S milyen kellemes utána pótolni az elveszített folyadékmennyiséget! Mi kell tehát ahhoz, hogy egy jól működő szaunánk lehessen?

Szauna
Forrás: Flickr.com

A szauna helye

Mindenekelőtt megfelelő méretű helyet kell találnunk neki. Leggyakrabban a pincébe, az alagsorba kerül, vagy a kifejezetten e célra épített wellness részlegbe, de ha elég nagy a fürdőszobánk, akár annak sarkába is beépíthetjük. Előkészítéséhez elsősorban az elektromos szereléseket kell szakemberrel elvégeztetnünk. Valószínűleg szükség lesz bővítésre, ha utólag szereltetjük be, mert elég sok áramra van a kályhának szüksége és speciális leoldó relés megoldásra, biztonsági okokból. Ezt azonban nyugodtan rábízhatjuk a tapasztalt villanyszerelőkre. A kályha bekötésén kívül a szaunának saját világítása is lesz, ennek kiállásáról se feledkezzünk meg. Érdemes a szauna alatti területet ugyanúgy leburkolni, mint a fürdőszobát, a szauna fa padló pallói között ugyanis át fog látszani az aljzat és szebb így, mint mondjuk a festett beton, ugyanakkor egyenletesebb is, ami ugyancsak fontos. A szaunát körbefogó falaknak vakoltnak kell lenniük, de az se baj, ha egy alap festékréteg is kerül rájuk, úgy kevésbé porózus a felületük.

20100519_szauna_04

A szauna mérete

A méret természetesen attól függ, hogy hányan szeretnénk használni a szauna kabint, hogy mekkora tér áll rendelkezésre, illetve, hogy milyen típusú szaunát szeretnénk. A méretpaletta rettentő széles és minden szauna építő cég katalógusában bőven találunk alternatívákat. Minél nagyobb a szauna, annál több energia kell a felfűtéséhez, ez azonban fordított arányosságban állhat a használat gyakoriságával. Ha nagyon nagy méretet választunk, kevésbé lesz kedvünk csak a magunk részére bekapcsolni.

szauna2


Meghatározza a méretet a szauna fajtája is. Hagyományos kályhával nagyobb társaság vagy egy egész család számára alkalmas fülkét is befűthetünk, ha azonban az infra mellett döntünk, úgy be kell érnünk kisebbel, különben elvész a hatás.
Az infraszauna lényege, hogy nem a levegőt forrósítja, hanem a benne ülőket, így jóval alacsonyabb hőfokon kiváltja az izzadást és állítólag a méregtelenítő hatása is sokkal intenzívebb. Gyakori, egészségmegőrző használatra tehát remekül alkalmazható, ráadásul sokkal hamarabb felmelegszik a kellő hőfokra, mint a hagyományos.

szauna3


Aki egyik fűtési mód előnyeiről sem akar lemondani, sem a társas élményről, sem a gyorsaságról, intenzitásról, nos azoknak ajánlják a kombinált szaunákat. A szauna természetesen csak a melegről gondoskodik. Érdemes tehát úgy elhelyeznünk, hogy a közvetlen közelébe kerüljön egy zuhanyzó vagy ráadásként egy merülő dézsa is, ami okolttá teszi, hogy miért kerül vizesblokkok közelébe. Ha a hideg zuhany kimarad, mit sem ér az izzadás, a szenvedés odabent.

Extrák

Divatos manapság a szaunákat - ahogy a zuhanykabinokat, pezsgőfürdőket is - mindenféle látványos extrával felszerelni. Ilyen például a fényterápiás világítási rendszer, az aromaterápia kellékei, illetve ne feledkezzünk el a fül kényeztetéséről sem, hiszen beépített hangszórókkal is kérhetjük a kabint. Kérdés persze, hogy érdemes-e kifizetni a jelentős felárat, hogy fogjuk-e használni ezen kiegészítőket, vagy csupán egy árturbozó üzleti fogás áldozatai leszünk. Aki beépíti a mindennapjaiba a szaunázás szertartását, annak persze érdemes meggondolnia, mivel teheti még élvezetesebbé a hideg-meleg kúrát.


Takarjuk a medencét

$
0
0
medence_takar3_300Beköszöntött a medence szezon, ezzel együtt a medencével kapcsolatos munkák ideje is elérkezett. Egyik legfontosabb ezek közül, a vízfelület, illetve a medence letakarása.

Beköszöntött a medence szezon, ezzel együtt a medencével kapcsolatos munkák ideje is elérkezett. Egyik legfontosabb ezek közül, a vízfelület, illetve a medence letakarása.

Szolártakaró
Népszerű, használatát tekintve egyszerű és árában is kedvező, sőt költséghatékony megoldás a szolártakaró alkalmazása. Hőszigetelő és párafékező tulajdonsága kiváló, a nyári nap sugarait összegyűjtve fűti a medence vizét.medence_takar1
Segítségével jelentős mennyiségű energiát takaríthatunk meg, hiszen a medence működtetése során jelentős energiaveszteség lép fel. Ennek fő okozója a párolgás, ami a legtöbb hőt vonja el a medencétől. Egy átlagos méretű családi medencéből 100 liter víz is elpárologhat egy nap alatt, ami 60 kW energiaveszteséget jelent. A szolártakaróval az energiavesztés 90 százalékát okozó tényezőket korlátozzuk, így csökken a párolgás okozta vízveszteség, és ezzel a friss víz utánpótlására sincs szükség, kevesebb vegyszert kell használnunk a tisztításhoz. Ezt a takarótípust pontosan a víztükör méretére kell igazítani, így tökéletes a szigetelése, a szennyeződéseket így fogja fel a legjobban. Ehhez a változathoz érdemes tekerő szerkezetet is vásárolni, mely lehet közvetlenül a medence mellé vagy falra szerelt. Segítségével a medencenyitás és zárás pillanatok alatt egyedül is elvégezhető.
Beltéri medencéknél ugyancsak praktikus a szolártakaró, hiszen a párolgás csökkentésével a párátlanító berendezések üzemideje is csökken.

medence_takar3

Biztonsági takaró
Ha van a családban kisgyerek vagy háziállat, feltétlenül gondoskodjunk biztonsági takaróról.
Találunk olyan takarót, mely extra erős ponyvából készül, amiben keresztben méterenként alumíniumcső erősítések vannak. A ponyvát a medence felületére kell kifeszíteni, az alumíniumcső erősítésnek köszönhetően a peremeken fekszik fel, és oldalt vannak a rögzítések. Rögzítése egyszerű, általában jár hozzá tekerő szerkezet, így gyakorlatilag egyedül néhány perc alatt elvégezhetjük a takarást. Feltekert állapotban kevés helyet foglal, a medence egyik végében elfér. Egyes típusoknál a ponyva sínben fut, vagy lamellákra szerelt.
A biztonsági takaró kifeszített és rögzített állapotában maximálisan 50 kilogrammig terhelhető, így a gyerekek, kutyák, macskák teljes biztonságban élvezhetik a kerti örömöket. A biztonsági takaróval szemben az is követelmény, hogy a bajba jutott gyermek segítségére siető felnőttet is meg kell tartania, mégpedig úgy, hogy bármely irányban el tudja hagyni a medencét. Ekkor már természetesen a szerkezet deformálódhat.

medence_takar4


Választhatunk olyan biztonsági takarót, mely egyben szolártakaró is.
A biztonsági takarók másik típusa a nyitott biztonsági háló, mely ugyancsak fizikai akadályt képez a víz felett, azonban érintetlenül hagyja a víz és környezetének látványát. Bármelyik, tetszőleges formájú, méretű, kialakítású, anyagú és környezetű medencénél felszerelhető. Említésre méltó tulajdonsága, hogy 210 kilogrammos terhelés esetén is hatékony védelmet nyújt. A víz felett tartja a gyereket, akár többet is, és a felnőtteket, nem gátolja a kimászást, csúszásmentes. A háló mérete nem okoz veszélyhelyzetet akkor sem, ha a gyerekek rámásznak. A szabályosan felrakott és megfeszített háló alá pedig lehetetlen bebújni, illetve azt egy gyerek nem tudja leszerelni.

Redőnylamellás takaró
Ez a típus a medencetakarók csúcsa, minden paraméterében a legjobb: esztétikus, bizonyos kiegészítők felszerelésével biztonsági és szolár takaróként is ideális. Ára természetesen tükrözi a minőséget.
A redőnylammelás medencetakaró mozgatása emberi kéz érintése nélkül történik, ha szükséges, megoldható kézi mozgatással is, így a kezelése nagyon kényelmes. Akár a lakásból vagy a teraszról egy távirányító segítségével kinyithatjuk, vagy becsukhatjuk a medencét. A víz felszínén úszó, üreges szerkezetű lamellák szinte hangtalanul csúsznak egymás fölé.
Az a legjobb, ha a medence falára a vízvonal alatt rozsdamentes acélkapaszkodót szerelünk, vagy a medence falába beépítünk egy olyan vállat, amire a takaró széle támaszkodhat. Ez a takaró egyedi méretben és formában készül, a medence építésével egy időben, vagy utólag a helyi adottságok figyelembevételével.

medence_takar6


Azzal azonban, nem árt tisztában lennünk, hogy a teljes víztükör lefedésének feltétele, hogy a feltekercselés helyétől a medence szélessége csak szűkülhet, azaz visszahajló, konkáv részek a medence alaprajzán nem lehetnek.

Téli takaró
Télen a medencét vízzel telve kell hagyni, mivel a burkolat károsodhat a jégtől és a fagytól. A medencék falaira belülről ható nyomás a vízbe helyezett fagytestekkel elnyelhető. Ezek az 50 centiméteres poliészter műanyag súlyozott testek a vízfelszínen lebegnek és a jég nyomását teljes keresztmetszetükben felveszik, ezzel óvják a medenceszerkezetet.
A téli hónapokban a medencék felszínét egy speciális téli takaró fóliával ajánlatos letakarni, amely tökéletesen lezárja medencét. Ez lehet előre gyártott méretű, de ha medencénk formája, mérete eltér az általánostól, készíttethetjük egyedi méretben, a helyszínen is. Fontos, hogy a téli takarónak a medence víztükrénél lényegesen nagyobbnak kell lennie. A rögzítés függ a medence tulajdonságaitól, illetve a takarás fajtájától is. Az előre konfekcionált takaróknál a vízzsákos megoldást javasolják a szakemberek, míg a helyszínen készített takaróknál a hevederes, beakasztó füles rögzítést, vagy ezek kombinációit alkalmazzák.
A takaró anyaga egy szöveterősített PVC ponyva, mely többféle vastagságban, és színben kapható.

medence_takar5


A fürdőszezon kezdetekor el kell távolítani az összegyűlt csapadékot a takaróról, majd levesszük a fóliát, a fagytesteket, és a megfelelő vegyszerezés után beindíthatjuk a vízforgatást.

Tiszta vizet a medencébe!

$
0
0
vzforgat4_300Ki ne vágyna vízpartra, mikor beköszönt a kánikula? Aki olyan szerencsés, hogy a kertjében fürdőzhet, tudja azt is, hogy a medence nem csupán örömmel, hanem kötelességekkel is jár: gondoskodni kell a víz tisztaságáról.

Ki ne vágyna vízpartra, mikor beköszönt a kánikula? Aki olyan szerencsés, hogy a kertjében fürdőzhet, tudja azt is, hogy a medence nem csupán örömmel, hanem kötelességekkel is jár: gondoskodni kell a víz tisztaságáról.

Természetes dolog, hogy a medencénk vizét szűrni és fertőtleníteni kell. A jó fürdővíz csillogóan tiszta, átlátszó, nem bántja a bőrünket, nem pirosítja be a szemünket, és nem fertőz meg semmivel. A szűrés feladatát az úgynevezett vízforgató berendezések végzik el. A két leggyakoribb rendszer a betétes (cserélhető vagy mosható betéttel) szűrők és a homokszűrős (kvarchomokkal töltött műanyag vagy fém tartályos) vízforgatók.

vzforgat3

Homokszűrős tartállyal működő vízforgató berendezések
Ahogy a tenger vize megtisztul a parti homokon átszűrődve, ugyanazon az elven tisztítanak a homokszűrők is.
A medencéből elszívott víz először a szivattyún található előszűrőn (műanyag szűrőkosár van benne) halad át. Ez felfogja a hajszálak, bogarak, kisméretű szennyeződések egy részét. A még kisebb méretű szennyeződések áthaladnak a szivattyún, a váltószelepen át bejutnak a szűrőtartályba. Ott a medence vize fentről lefelé átpréselődik a kvarchomokos szűrőtölteten, közben a szennyeződések felakadnak a szűrőrétegen. A megszűrt víz a váltószelepen át visszajut a medencébe.
Természetesen idővel a szűrőhomok is telítődik - ezt a tartályon lévő nyomásmérő jelzi - és tisztításra szorul. Ilyenkor a beépített váltószelepet kell átállítani, ezzel átmossuk a homokot és a benne lévő szennyeződés egy kevés vízzel együtt távozik. Ajánlott középen elválasztott tartályt választani, mert így a későbbi homokcsere egyszerűbben elvégezhető. A szűrőhomokot 2-3 évente érdemes cserélni.
Előnye egyben hátránya is, hogy használatához külön akna építése szükséges, igaz, hogy így teljesen elrejthető. Az aknát a medence padlószintje alá minimum 25 centiméterrel kell elhelyezni.  Akár automatizálható is, esetleg hőcserélővel, vegyszeradagolóval egybeépíthető. Üzembeállításához szakember szükséges.

Fontos!
Kültéri medencékben általában hetente, beltéri medencékben két-háromhetente ajánlatos visszamosni a tartály szűrőközegét!
A medencéhez tartozó elektromos berendezések csak maximum 30 mA-es életvédelmi relével ellátott hálózatról üzemeltetők! Az életvédelmi relé működőképességét évente szakemberrel ellenőriztessük!

vzforgat5


Belógatós, szűrőbetétes vízforgató berendezések
Általában kisebb, az áruházakban kapható, saját kezűleg megépíthető vagy puhafalú medencékhez alkalmasak, legfeljebb 15 m3 térfogatig. Ahogy a nevéből is kiderül, a medence faláról kell a vízbe lógatni egy sűrűn perforált műanyag dobozt, mely a szűrőbetétet tartalmazza. Ezek cserélhető vagy mosható szűrőbetéttel készülnek és többféle típusút, kialakításút találunk. Van, amelyik éppen csak működik, és akad olyan, amelyikkel akár porszívózni is lehet. Saját és családunk érdekében inkább az utóbbit válasszuk.
Egyes betétes szűrőberendezések között is léteznek kiválóan használható, nagy medencékhez tervezett, beépíthető készülékek is. Gyártanak ilyen rendszerű vízforgatót medencelétrával, akár világítással egybeépítve is.

vzforgat4_copy

A tiszta víz érdekében nem elég csak vízforgatót használni, alkalmazzunk vegyszereket is!

Vegyszeres vízkezelés
Medencénk vizét nem elég csupán szűrni, hiszen az algák, a szabad szemmel nem látható mikróbák eltávolítására a szűrőrendszerek nem alkalmasak. Ezek a szennyeződések túl aprók ahhoz, hogy a szűrőberendezéseken fennakadjanak, ezért eltávolításuk vegyszereket igényel.
A vízkezelés legegyszerűbb módja a kézi vegyszerezés. A víz kezelése során két alapvető feladatunk van: a helyes klórszint és a pH érték beállítása.
A klórszintnek 0,4-0,8 mg/l, a pH értéknek 7,2-7,6 közötti szint a megfelelő. Az értékeket kézi teszterrel mérhetjük. Többféle típusút találunk: vannak úgynevezett reagenstabletták vagy folyadékok, illetve lakmuszpapírhoz hasonló tesztcsíkok. Léteznek elektronikus, kijelzős teszterek is, áruk azonban lényegesen drágább a kézi módszernél.
A klóros vegyszereket előre feloldva közvetlenül a medencevízbe, vagy a vízen úszó vegyszeradagolóba tehetjük, esetleg a szűrőrendszerbe épített fölözőn (szkimmer) illetve mechanikus vegyszeradagoló berendezésen keresztül is a vízbe juttathatjuk.

vzforgat6_copy


Klórnélküli vízkezelés

Az ózonnal működő készülékek oxigént vonnak ki a levegőből és átalakítják biztonságos mennyiségű ózonná. Amikor az ózon bejut a medence vizébe, elpusztítja a szennyeződéseket és a kémiai melléktermékeket, melytől a víz rossz minőségű és kellemetlen szagú. Itt gyakorlatilag nincs karbantartás, és minimális vegyszerhozzáadás mellett, alacsony üzemben tartási költséggel maradhat a víz minősége megfelelő.

Fontos!
Sose dobjunk vegyszert közvetlenül a medencébe vagy a feszített víztükrű medence túlfolyójába, kiegyenlítő tartályába!

Medence: mielőtt kapavágást ejtenénk

$
0
0

medence_kubikMikre ajánlatos odafigyelnünk, ha saját medencét akarunk építtetni? Kérdésünkre Fáczán Béla Zoltán, a LAMAX Mérnöki Szolgáltató Bt. szakértője válaszol, hozzáfűzve, hogy a kérdés oly összetett, amiről számtalan könyvet írtak. Mikre ajánlatos odafigyelnünk, ha saját medencét akarunk építtetni? Kérdésünkre Fáczán Béla Zoltán, a LAMAX Mérnöki Szolgáltató Bt. szakértője válaszol, hozzáfűzve, hogy a kérdés oly összetett, amiről számtalan könyvet írtak.

Alapkérdések

Egy vágyott medence alapkérdései: kicsi vagy nagy legyen, nyitott, avagy inkább fedett. Az adandó válasz csak látszólag pénztárcánk vastagságán múlik (ráfordítások plusz a keletkező adókötelezettség a nagy medence után). Választásunk meghozatala előtt először is nézzünk alaposan körül a környéken: mennyi fa és növényzet van nálunk és a szomszédságban, azaz mennyi falevél, szemét keletkezik és kerülhet a szél fúvásával a medencénkbe? Mennyi és milyen állatokra számíthatunk nemkívánatos vendégként, akik nyárestén féltve őrzött szentélyünkben akarnak hűsölni? Összesítve: milyen tisztaságot akarunk „őrizni" a vízben, és arra mennyi időt szánunk. Előfordulhat ugyanis, hogy több időt töltünk az állandó pucolgatással, mint magával a lényeggel, a kerti strandolással. (Nem elhanyagolandó szempont, hogy egy medenceporszívó úgy 40-50 ezret kóstál, plusz működtetési költségek.)

Ellenkező esetben, mármint ha nincs fa közel és távol, valamint nyitottat tervezünk, a napsütés felmelegítheti pont a legrosszabbkor, a nyári negyven fokban a vizet. Vagy elmarad a fürdés, vagy cserélhetjük le a teljes pancsolásra szánt mennyiséget.

medence_kubic

Világítás és a hangulat

Önmagában egy medence éjszakai jelzésére, láthatóságára elegendő egy néhány száz forintos megoldás is. De ha napkollektorral bírunk, akkor tehet még hozzá akkumulátorra dolgozva 12-24 voltra. Az éjszakai világításra tárolt energiát „nagyon jó ötletnek tartom". Használata ugyanis pont a feltöltéskor szünetel. A napkollektor besegíthet a meleg víz előállításában és a fűtésrásegítésben is. (A meleget ugyan senki sem képes tárolni, a medence viszont e szempontból kincset ér, mert tovább megőrzi azt.)

Lépcsős, vagy nem lépcsős legyen-e, ami hely és nagyság, ám sokkalta inkább személyfüggő. Úgyszintén alapkérdés az alaprajz: egy kör alakúnál a falvastagság adott, és a szétfeszítő erők egyformán hatnak. A vízmennyiség-ár arány a gömb alakúnál ideális, ami persze nem zárja ki a gitár formájút sem.

Milyen anyaggal borítsuk a medencét? A mozaikcsempe például négyzetméterenként 10 ezer forintért már kapható, amihez hozzászámítandó a ragasztó, az előkészítés, a vízszigetelés kiadásai. A mozaik mellett szól a Fáczán Béla Zoltán szerint a „feeling", hogy a normál csempe fogalma és külseje a közfürdőkhöz kapcsolódik. Ha valaki tehát megengedheti magának, ilyet válasszon. Azért is, mert a kör, avagy íves alakú medencénél a be- és kilépés kevesebb odafigyelést kíván – és mert egy medencét évtizedekig használunk.

medence_kubik

Visszaforgatás

A levegőbefúváshoz, vízbefúváshoz külön szivattyú szükségeltetik. A nyújtott élmény aránylik ahhoz, hogy megéri-e: akár kompresszor is lehet (150 ezer forintért elérhető egy ilyen típus), amihez hozzáadandó a betonozás, a vízszigetelés. A kötelező „tartozékok" közül a vegyszerezés könnyen megoldható, több áruházban egyetlen helyen is nagy a választék. Az ipari körülmények között is használható tisztítóeszközök - homokszűrők - beszerzése sem számít ma már luxusnak.

Lényeges, hogy minél közelebb kerüljön a vízforgató a medencéhez, de oda, ahol még nem zavarja a fürdőzést és közlekedést a kertben. A szakértő úgy véli, szükségtelen a külön épület, mert többnyire nem éri meg az extra plusz költségeket. Inkább keressünk helyet számára a pincében. „Találkoztam már olyannal is, ami a takarító-eszközök tárolójában volt." Praktikusnak tűnt, csakhogy ha bekövetkezik egy csőtörés, vagy szűrőcserekor könnyen megközelíthető, elérhető helyen kéne lennie. Ilyen terület már sokkalta inkább a garázs, annak lejáratánál, ami azzal az előnnyel jár, hogy kevés az átemelés magassága is, így tökéletes lehet a visszaforgatónak.

Figyeljünk oda!

Az legigazibb odafigyelést az építtető kiválasztása kívánja meg. Megfelelő céget találni, aki például fővállalkozásban csinálja, hosszú idő óta és „befinanszírozza" az anyagköltségeket. „Egy igazán jó, profi medence- (és lakás-) építő utazik és szállít." A referenciáknak alaposan utána illik járni, rászánni az energiát, a múlt pozitív, vagy negatív megvalósult építéseit megismerni. Vagy egy – ha van – most futó – építkezését megnézni. Nem kell nagy szakértőnek lenni ahhoz, hogy felmérjük a gondokat. Elegendő a munkaterületre vetni egy pillantást - egyben az ott dolgozókra. Az anyagválasztásnál a félár pontosan kétszer annyiba, időbe és pénzbe kerülhet. Anyagválasztásban ugyanez a helyzet. Kapható harminc százalékkal olcsóbb cső is, ami viszont öt év múlva szétrohad. Ne a legdrágább legyen, de mindenképpen hosszú távon „bízhassunk" benne, a meghibásodás esélyét kizárva. Kevés kínosabb dolog van, mint ha szét kell verni egy medence mozaikját a csövek hibája okán. „Számtalanszor elmondtam – tette hozzá Fáczán Béla Zoltán – az emberek többnyire egy millió forintos értékű autó megvételére tízszer annyi előkészületi időt fordítanak, mint egy sokkalta értékesebb lakáséra."

Finn szauna: hogy elfelejtse gondjait

$
0
0

20100929_belsoepiteszet_szauna_01A tél és a hideg közeledtével egyre több embert foglalkoztat a szaunázás gondolata. Bár a finnek ennek a szaunázási típusnak a névviselői, érdemes tudni, hogy már az inkák, maják és közép amerikai indiánok is szerettek szaunázni.

A tél és a hideg közeledtével egyre több embert foglalkoztat a szaunázás gondolata. Bár a finnek ennek a szaunázási típusnak a névviselői, érdemes tudni, hogy már az inkák, maják és közép amerikai indiánok is szerettek szaunázni.


Miért ennyire közkedvelt a szaunázás már évezredek óta? Talán mert nagyon sok jótékony hatással bír mindamellett, hogy kikapcsol és megnyugtatja az idegrendszert ebben a mai rohanó világban.

Finn szauna

Választhatunk kültéri vagy beltéri szaunát, hatásukban ugyanazt tudják. A finn szauna működési elve egy kályha és a rá helyezett köveken alapszik. A kályha felforrósítja a köveket, ami segít a kabinban lévő levegő felmelegedésében, majd a felfűtött kövekre, ha vizet locsolunk, pára képződik. De mire is jó az ilyen típusú kikapcsolódás? Betegségek legyőzésére, testedzésre, javítja a vérkeringést, erősíti az immunrendszert, méregtelenít, oldja a stresszt, segít az álmatlanság ellen, enyhíti az izomlázat és nem utolsó sorban jó hatással van a bőrre is. A finn szaunázás mindmáig az egyik legkedveltebb szauna típus. Ellenjavallott viszont különböző betegségek esetén, mint pl.: epilepszia, szívbetegség, keringési problémák, súlyos vesebetegség, gyulladásos betegség. Terhesség alatt is kifejezetten tiltják a szaunázást.

Szaunázás télen

Ha úgy dönt, hogy szaunázik és biztosan szeretné elérni a kívánt hatást, fontos betartani a szaunázás szabályait. Első sorban, ha úgy érzi, hogy kissé betegeskedik, előbb várja meg a gyógyulást, vagy beszéljen egy orvossal. Bár a legtöbb ember számára az egészség és a jó közérzet jut eszébe a szaunázásról, van, aki hiába próbálta nem igazán vált hasznára. Ennek egyik oka az lehet, hogy minden szervezet különböző, más és más igényekkel. Ugyanabban a napszakban van, aki felfrissül, van, aki pedig elfárad egy szaunázástól. Ezért figyelni kell a test reakcióira, és érdemes megtalálni a megfelelő időpontot arra, hogy mikor fárasszuk szervezetünket (mondjuk alvás előtt) és mikor frissítsük (reggel).

20100929_belsoepiteszet_szauna_04
Forrás: Flickr.com

Útmutató

Úgy lehet a leghamarabb a kellő hatást elérni, ha egy szaunázás 3-4 fordulót kitesz, időben pedig kb. 1,5 óra. Mielőtt beülne valaki a fülkébe, távolítsa el a felesleges szennyeződéseket a bőréről egy alapos zuhanyzással. Az izzadság, dezodorok és krémeken kívül a bőr által termelt zsír egy részétől is meg lehet szabadulni. Mindez viszont még nem elég egy jó izzadáshoz. Alaposan meg kell törülközni, a bőr pórusai kitágulásával a párolgás is hatékonyabb legyen. A hőmérsékletet mindenki egyénenként állítsa be magának. A 70-90 °C közötti hőmérsékletet ajánlják legtöbben, de vannak olyanok, akik akár 130 °C-os meleget is szeretik. Ha többen vannak egy fülkében és különbözőek az igények, arra is van megoldás. Ilyenkor a legjobb, ha olyan szaunát választunk, ahol több szinten is van pad, vagy ülő rész kialakítás, mert az alacsonyabb felületeken hidegebb, a magasabb részeken pedig jóval melegebb van. Így a gond egyszerre letudva. Ha a levegő nem elég meleg nem kell rögtön feljebb emelni a hőfokot. A locsolással keletkezett gőz hatására hőérzetünk nő és fokozódik az izzadás.

20100929_szauna_06
Forrás: Flickr.com

10-15 perc elteltével, ha megfelelően lett a hőmérséklet beállítva, és már alig lehet a meleget elviselni, akkor kell a testet lehűteni. Előbb nyugtassuk meg bőrünket, testünket egy kis pihenéssel a friss levegőn, vagy egy napozó ágyon akár kint a szabadban, akár egy szobában. Ezután jöhet a hideg zuhany, vagy medence, jobb esetben egy jéghideg tófürdőzés. A hideg fürdő előtt azért fontos pihentetni a szervezetet, mert a hirtelen hideg hatására az erek összerándulnának, és ha a szervezet nagyon le van terhelve, infarktus is lehet a vége.

Mindezek után, ha a vérkeringés egy kis meleg lábfürdővel helyreállt, ismét szárazra törülközve jöhet a következő menet. Ne feledkezzen meg senki a folyadék pótlásáról, természetesen ezt is igény szerint. 

Szaunázás kellékei

Kellemesebb lehet a pihenés, ha kiegészítőket, illóolajokat is használunk érzékszerveink stimulálására. Mire jók mindezek?

  • Nyírfa vessző: ha a testet csapkodják vele, serkenti a vérkeringést és a benne lévő nedv is kellemesen hat
  • Különleges kefékkel, dörzsölőkkel: szintén vérkeringés fokozására használható
  • Fenyő illóolaj: használják légtér fertőtlenítésre, megfázásra, köhögésre, antiszeptikus, erősítő, frissítő, nyálkaoldó.
  • Eukaliptusz illóolaj: köhögés, hörghurut, orrmelléküreg-gyulladás
  • Mentol illóolaj: lázcsillapító, görcsoldó, hősít, légút tisztító
  • Terva illóolaj: érdekes fanyar illatú olaj, van, aki ezt szereti
  • Keverék illatok: pl. erdőillat
  • Szauna-méz: testápolásra használható két szaunázás között, fokozza a bőr szépségét.

Amennyiben végeztünk a szaunázással és a végső fürdővel, felhevült testünk védelmére mindig gondoskodjunk egy kicsit melegebb öltözetről, mint érkezéskor, a megfázás elkerülése végett.

Ugye megjött a kedve?

Szauna típusok: Melyik legyen?

$
0
0

Finnország a szaunák hazája
Az elhúzódó téli hidegben bizonyára sokan vágyakozunk a szauna biztosította meleg után. A kellemes komfortérzet mellett, egészségünknek is jó szolgálatot tehetünk, hiszen serkenti a vérkeringésünket és erősíti megtépázott immunrendszerünket.

Az elhúzódó téli hidegben bizonyára sokan vágyakozunk a szauna biztosította meleg után. A kellemes komfortérzet mellett, egészségünknek is jó szolgálatot tehetünk, hiszen serkenti a vérkeringésünket és erősíti megtépázott immunrendszerünket.


Az emberiség feltehetően már kétezer éve ismeri, legelőször az északi nomád népek és az indiánok kultúrájában honosodott meg, majd innen indult világhódító körútjára. Elterjedésének kezdetben gátat szabott számos tévhiedelem, mint például, hogy betegségeket terjeszt, vagy az, hogy paráználkodásra alkalmas hely. Valójában idegenkedtek tőle, hiszen nem tudták, hogy milyen jótékony befolyással van az emberi szervezetre.

Finn szauna:

Finnország a szó legszorosabb értelmében a szaunák hazája. A majd 5 millió fős lakossággal büszkélkedő országban kb. 2 millió darab található. Újbóli népszerűségét is az északiaknak köszönheti, a berlini olimpián kiválóan szerepelő finn sportolók egekig magasztalták a szaunázást - eredményességüket főleg ezzel magyarázták - példájuk felkeltette az orvosok figyelmét, majd miután a vizsgálatok pozitívan alátámasztották a feltételezéseket, már megállíthatatlanul beindult a szauna sikertörténete egész Európában.

Finn szauna
Forrás: Flickr.com

Legelterjedtebb fajtája a finn szauna, ahol az alapanyag általában lucfenyő, melynek előnye, hogy elnyeli a nedvességet, azonban a hőt visszaveri. Az izzasztó hatást elektromos fémkályhával érik el, amit 80-90 fokra hevítenek fel, ezalatt a páratartalmat alacsonyan tartják. A fűtőtest tetején kövek vannak, amiket vízzel locsolnak. Ez adja meg az utánozhatatlan szaunázás élményét, ami során a száraz és párás levegő beszippantása ugyan terhelő lehet, ám mégis jóleső életérzést biztosít.

 Az ajtókat biztonsági üveggel látják el, így tartva bent a forróságot a pár négyzetméternyi helyiségben.Jó kondícióban tartja szív- és érrendszerünket, növeli ellenálló képességünket és elősegíti relaxációnkat.

Gőzszauna:

 A gőzszauna szintén több ezer éves múltra tekint vissza, a világ minden részén közkedvelt. Leginkább attól tér el a finn szaunától, hogy itt a magas páratartalom dominál. Az izzadást majd 100%-os relatív páratartalommal idézik elő, amiről egy gőz generátor gondoskodik, ezért nincs szükség nagyon magas hőmérsékletre, elegendő a 40-50 fok.

Gőzkabin
Forrás: Flickr.com

A szervezetre gyakorolt hatása nem annyira megterhelő, mint a finn szaunák esetében. Légúti bántalmakra, asztmára ajánlott, valamint olyanoknak, akik nehezebben bírják a meleget. A magas páratartalom különösen jót tesz az idegrendszernek és a bőrnek, beindítja a lazulást, serkenti a regenerálódást.

A modern gőzszauna általában egy zárt kabin, a „motorját” képező fűtőtestet felmelegítik, majd ez által forrósítják fel a nyitott edényben elhelyezett köveket, amire vizet locsolva száraz gőz képződik. Alapanyaguk: cédrusfa, de lehet még erdei fenyő vagy nyárfa.

Infraszauna

Alapvetően más funkciót tölt be, mint az előzőek Míg a modern infrakabinoknak elsődlegesen egészségmegőrző szerepük van, addig a finn szaunák szertartásos, közösség formáló jelleggel bírnak. Többen, akár egy egész család izzad egyszerre, kis szünetekkel megtűzdelve, több órán keresztül, az infra csupán 1-2 ember számára biztosít mindössze fél órás kikapcsolódást.

Infraszauna
Forrás: Flickr.com

A legmarkánsabb különbség a két szauna típus között az, hogy, míg a hagyományosban a levegőt forrósítják fel az izzadás érdekében, addig az infra kabinokban a test melegszik, a hőmérséklet csupán 40 Celsius-fok körüli.

A hagyományos szaunánál számolnunk kell a 30-40 perces felfűtési idővel, ellenben, ha az infrakabinra voksolunk, elég a szaunázás megkezdése előtt pár perccel „beindíthatjuk a gépezetet”.

Hatékonyabb a hagyományos szaunával szemben, mivel ebben az esetben az infrasugár behatol a bőr alá, elősegítve a salakanyagok fellazítását. A hangsúly itt is az izzadáson van, de használatával kétszer annyi méreganyagtól tudjuk megszabadítani szervezetünket, mint a hagyományos szaunázással. Meggyorsítja az anyagcsere folyamatokat, javítja a vérkeringést, erősíti az ellenálló képességet. Optimális megoldás krónikus gyulladások ellen, izomsérülésekkor, sőt fájdalomcsillapító hatása ugyancsak bizonyított.

Hátrányai közé sorolható azonban, hogy alkalmazásakor ajánlatos a stabil testhelyzet, mert fontos az egyenletes sugárzás. Ezzel szemben a finn szauna sokkal komfortosabb, használatakor feküdhetünk, vagy akár ülhetünk is.

Helyigényük összehasonlításánál szembetűnőek a méretbeli különbségek. Mivel az infravörös sugárzás intenzitásának fenntartása miatt az infrakabinokat kisebb méretben gyártják, átlagosan 1,10 × 1,35 méter alapterületűek. A finn szaunák között azonban találunk jóval nagyobbakat is, attól függően hányan szeretnénk bennük egyszerre izzadni.

Szauna: mivel dobhatjuk fel és mennyiért?

$
0
0

Szauna: mivel dobhatjuk fel? Ha már birtokba vettük hőn áhított szaunánkat, már csak annyi dolgunk van, hogy egy-két jól megválasztott kiegészítővel - melyek kínálata folyamatosan gyarapszik - még hangulatosabbá tegyük helyiségünket, elősegítve relaxációnkat.

Ha már birtokba vettük hőn áhított szaunánkat, már csak annyi dolgunk van, hogy egy-két jól megválasztott kiegészítővel - melyek kínálata a szauna-kultúra terjedésének köszönhetően folyamatosan gyarapszik - még hangulatosabbá tegyük helyiségünket, elősegítve relaxációnkat.

Ehhez rengeteg tanácsot találunk a neten, ahol részletes és bőséges felhozatalból szemezgethetünk. A megfelelő kellékek megvásárlása előtt hasznos, ha gondosan kalkulálunk, nehogy elvesszünk a gazdag árukínálat útvesztőiben.

  • A legfontosabb a szauna textíliák beszerzése, hiszen, használatukkal védekezhetünk a felforrósodott falécek ellen, valamint a higiéniás előírások is megkövetelik meglétüket. Így választhatunk ülőkendőt, vagy rétegelt szauna ülőpapírt. Az előbbi már 3000 Ft körül megvehetjük, addig az utóbbi esetében mélyebben a pénztárcánkba kell nyúlnunk.

20110325_szauna_kiegeszitok_04
Forrás: Flickr.com

  • Jóleső izzadáskor az elhalt hámsejtek és méreganyagok eltávolítását megspékelhetjük még hátdörzs vagy dörzskesztyű alkalmazásával, melyek ára 3000-5000 forint között mozog. A legideálisabb, ha ezeket szettek formájában vásároljuk meg, így lényegesen olcsóbban juthatunk hozzájuk.
  • Amennyiben a vízszintes pozíciót részesítjük előnyben, úgy vegyünk fa fejpárnákat, amelyek praktikusak hozzájárulnak a kényelmes ellazuláshoz. Pár ezer forintos ráfordítással ez a probléma is könnyen megoldható.
  • Előnyös, ha pára-és hőmérő szerkezeteket szerelünk fel a szaunánkba, így pontosan fogjuk tudni, hogy az hány fokos és mennyi az ott lévő páratartalom. A jótékony hatás kifejtéséhez 80-90 C° szükséges. Ezek 6000-12000 Ft-ba kerülnek. Attól függően, hogy milyen anyagból készülnek.

Pára-és hőmérő szerkezet szaunába
Forrás: Flickr.com

  • A szaunában eltöltött idő általában 8-12 perc, ami annak a függvénye, hogy ki, milyen gyakran hódol ennek a szenvedélynek. A homokórák elhelyezése az időtartam pontos betartása miatt lényeges. Emellett egyszerű, mégis hatásos hangulati elem. Itt is színes választékból válogathatunk. Értéküket az befolyásolja, hogy milyen fa szolgál alapanyagukként. A fenyő valamivel olcsóbb, a nyárfából állók drágábbak. 3000-10 ezer forintért kaphatóak.
  • Az izzó kövek locsolgatására fadézsát és a hozzá tartozó felöntő kanalat kell beszereznünk. Ezek vásárlásánál jobban oda kell figyelnünk, mert itt az árak meglehetősen széles skálán mozognak. Az igényektől és a minőségtől függően egyes darabokért akár tízszer többet elkérhetnek, mint az „alapmodellekért".
  • A kívánt illatot szauna párologtatókkal és illóolajokkal teremthetjük meg. Míg az előzőekre kb. 10 ezer forintot kell áldoznunk, az utóbbiak költsége lényegesen kevesebb, alig 1000-2000 forintnyi. Az illóolajok szaunázás közben duplán is kifejtik jótékony hatásukat, mert nem csak belélegezzük azokat, hanem a bőrön keresztül fel is szívódnak. A legkedveltebbek: az eukaliptusz, a citrom, levendula, narancsvirág és mandarin illatúak.

Illóolajok szaunához
Forrás: Flickr.com

  • Fénytechnika beépítésével a fényterápia jótékony hatásait használhatjuk ki. A vörös, sárga, kék vagy zöld színek pozitívan hatnak a közérzetünkre és a lelki állapotunkra. Akár csillagos égboltot is imitálhatunk a szauna mennyezetére.Ha igazán profi kivitelezést szeretnénk, akkor ne lepődjünk meg a hat számjegyű összegeken, de, ha beérjük szerényebb, manuális eszközökkel, akkor már tíz –húsz ezer forintból is megúszhatjuk a dolgot.

20110325_szauna_kiegeszitok_05
Forrás: Flickr.com

  • A legegyszerűbben fa-lámpaárnyékolókkal tudjuk tompítani a fény erősségét. Jutányosan juthatunk eredményhez, mivel ezekért a kiegészítő elemekért mindössze pár ezer forintot kell fizetni.
  • A szauna szellőztetés módjára is nagy hangsúlyt kell fektetni. Egyrészt az állapot- megőrzés szempontjából, hiszen meg kell gátolni a visszamaradó nedvesség okozta, nem kívánt gombásodást. Másrészt a nem megfelelő szellőztetés hiánya sokszor hozzájárul az oxigénhiányos szaunázás kellemetlen érzetéhez. Legjobb, ha természetes úton, nyílászárókkal oldjuk meg ezt a problémát, amennyiben erre nincs lehetőség, úgy gondoskodni kell megfelelő szellőztetőrendszer telepítéséről. Kiegészítői lehetnek: szellőző rácsok, tolóajtók és szellőző takarók. Ezek ára nem jelentős, mindössze pár ezer forint.


A végösszeg azon múlik milyen igényeink, elvárásaink vannak a kiegészítőkkel kapcsolatban, valamint az anyagválasztás is sokat nyom a latba. Miután minden szükséges kelléket beszereztünk, nem marad más hátra, minthogy élvezzük szaunánk nyújtotta testi és lelki ellazulásunk örömeit.

Szauna karbantartás

$
0
0

Szauna karbantartás
Ha meg szeretnénk óvni otthoni izzasztókabinunkat az idő vasfogával szemben, nem kell sok idővel vagy anyagi ráfordítással számolnunk, mindössze néhány praktikus tanácsot megtartva igazán komfortos és tartós szaunára tehetünk szert. Ugyanúgy, mint a ház többi helyiségét a szaunát is takarítani kell.

Ha meg szeretnénk óvni otthoni izzasztókabinunkat az idő vasfogával szemben, nem kell sok idővel vagy anyagi ráfordítással számolnunk, mindössze néhány praktikus tanácsot megtartva igazán komfortos és tartós szaunára tehetünk szert.

Szauna karbantartás
Forrás: Flickr.com

Ugyanúgy, mint a ház többi helyiségét a szaunát is takarítani kell. Mielőtt megijednénk a plusz feladattól érdemes elöljáróban elárulni, hogy ezzel lesz a legkevesebb gondunk. A használat gyakoriságától függően, de legalább hetente egyszer ajánlatos elvégezni a karbantartást.

A por eltávolítására elegendő a porszívózás, de a tisztításnál már körültekintőbben kell eljárnunk. Nem szabad durva, vegyi tisztítószereket alkalmazni, mivel a felmelegedés során káros anyagok szabadulhatnak fel. Ezek amellett, hogy kellemetlen szagúak, még légzési nehézséget is okozhatnak. Inkább csak meleg vizet, szappant, vagy kímélő tisztítószereket használjunk. Ezekkel is megfelelően át tudjuk törölni a szauna padot és a falakat.

Szauna használat után hagyjuk nyitva az ajtót, a megfelelő légcsere és a fa kiszáradásának érdekében. A gombásodás és a penészesedés ellen hatékonyan tudunk fellépni a rendszeres szellőztetéssel.

A fa karbantartása

Annak érdekében, hogy minél tovább fenntarthassuk a fa jó minőségét, legegyszerűbb, ha tanácsot kérünk a fa gyártójától vagy az asztalostól. Tisztításkor kerüljük az ammónia alapú szereket, mert hatásukra beszürkülhet a fa. Jobb, ha kímélve a fapadot szaunázáskor törülközőt vagy szauna kendőt teszünk magunk alá, így megelőzhetjük az izzadás miatt kialakuló, nem igazán esztétikus foltok képződését. Sőt, még a higiéniás szempontok is megkövetelik, mert így elejét vehetjük a kellemetlen fertőzéseknek

20110401_szauna_karbantartas_03
Forrás: Flickr.com

Ha már megtörtént a baj, akkor is orvosolhatjuk a problémát egy egyszerű csiszolással. Másik megoldás lehet, ha oxálsav és trinátrium-foszfát keverékéből kezeljük le a felületet. Fontos, hogy ez a vegyület mérgező, ezért óvatos bánásmódot igényel. Vízzel felhígítva, gumikesztyű és védőszemüveg segítségével meg kell vele mosni a szauna fa falát és padját, majd ezt követően tiszta vízzel leöblíteni. Az oldat elkészítéséhez ne használjunk fémből készült edényt.

20110401_szauna_karbantartas_04
Forrás: Flickr.com

A fából készült szauna ajtók a nedvesség következtében megduzzadhatnak, ezért érdemes állítani a pántokon. Ha, így sem zár könnyedén, akkor csiszolással vagy a gyalulással igazítani kell belőlük.

A fűtőrendszer védelme

Apró odafigyeléssel egyszerűen megőrizhetjük az optimális állapotot. Az elektromos szaunák szinte nem is igényelnek karbantartást, mindössze a rozsdamentes acélfelületeket kell letörölnünk. Fogunk egy puha rongyot, majd enyhe tisztítószerrel lemossuk a fűtőtestet. Meghibásodás esetén forduljunk villanyszerelőhöz.

A fatüzelésű kályhák esetében már nincs ilyen könnyű dolgunk, hiszen a hamut rendszeresen el kell távolítani, a kéményt pedig akadálymentessé kell tenni. Ezen kívül a fűtőtest rendszeresen ellenőrzésére is szükséges.

Szauna kövek megóvása

A folyamatos fűtésnek és hűtésnek köszönhetően a szauna kövek elhasználódhatnak és bizonyos időközönként cserére szorulnak. Meg kell bizonyosodnunk arról, hogy nem repedtek-e, ami gyakran megeshet. Amennyiben kellemetlen szagot bocsátanak ki magukból, akkor is maradjunk a váltás mellett, de használt köveknél ez ritka jelenség, inkább az újak esetében fordulhat elő. Akár 15 évig is jó szolgálatot tehetnek, de 6-10 évenként jobb cserélni. Fontos, hogy a levegő áramlása optimális legyen a kövek között, ezért ne rakjuk szorosan egymásra azokat, mert akkor a forró levegő lent marad.

Annak ellenére, hogy szinte bármilyen típusú kő funkcionálhat szauna kőként, legjobb, ha durva felületűt választunk, mivel azok gyorsabban felszabadítják a gőzt. Legnépszerűbbek a peridotit és az olivin, amelyeket a szauna szakboltokban lehet beszerezni.

20110401_szauna_karbantartas_05
Forrás: Flickr.com

Összességében elmondható, hogy sokkal egyszerűbb egy szaunát tisztán tartani, mint egy fürdőszobát. Ha eddig azért nem építetünk szaunát, mert tartottunk az esetleges karbantartás bonyodalmaitól, akkor nincs miért aggódni, hiszen ez lesz lakásunk azon része, amely majd a legkevesebb törődést igényli.


Ha igazi pihenésre vágyik

$
0
0

medence_rwVégre itt a nyár! Mi jut ilyenkor az eszünkbe? Forróság, napfürdőzés, hűsölés a medence selymes vizében, egy üdítő koktél a partján. Eljött az ideje, hogy kipihenjük a mindennapi stresszt és fáradtságot, testünk és szellemünk is megnyugodjon, feltöltődjön.

Végre itt a nyár! Mi jut ilyenkor az eszünkbe? Forróság, napfürdőzés, hűsölés a medence selymes vizében, egy üdítő koktél a partján. Eljött az ideje, hogy kipihenjük a mindennapi stresszt és fáradtságot, testünk és szellemünk is megnyugodjon, feltöltődjön.


Wedi
pihenőpadok, burkolható fürdőbútorok - alakítható, változatos, a funkcionális.

medence_rw

Az új Sanoasa Wellness nyugágyak egyedi formaviláguknak, és díszítésük határtalan lehetőségeinek köszönhetően harmonikusan különböző stílusú környezetbe illeszthetők.

medence_rw

Az elemek alapja Styrofoam extrudált polisztirolhab táblákból készül, melyet speciális cement-műgyanta bázisú habarcsba ágyazott üvegszövet borít. A Styrofoam polisztirolhab mag biztosítja a pihenőpad-elemek vízállóságát és nagy nyomószilárdságát. Az építőelemek könnyűek és jól megmunkálhatók.

medence_rw

A cement bázisú bevonatnak köszönhetően a padok felülete akárcsak a többi Wedi termék esetében, burkolható üvegmozaikkal, kerámiával, bambusszal, de le is festhető, így csak kreativitása szabhat határt a lehetőségeknek! Ergonomikus formájukkal kényelmes pihenést biztosítanak, ráadásul a Wedi pihenőpadok és ágyak a tökéletes komfort érdekében fűtéssel is elláthatók.

medence_rw

A Sanoasa program elemeiből és a Wedi építőlemezekből egyedi fürdőszobák, wellness helyiségek bútorain kívül zuhany-és gőzkabinok is készülhetnek. Alapanyaguknak köszönhetően kültérben és víz alatt is alkalmazhatók.

medence_rw

A wedi Sanoasa bútorok előnye, hogy a berendezések építése könnyű és gyors, megkímélve ezzel a kivitelezőt a hosszadalmas zsaluépítések, vasalások, glettelések időrabló munkájától.

A Wedi termékeivel álmai gyorsan és egyszerűen kivitelezhetők, Önnek csupán annyi dolga marad, hogy feltegye a lábát és hátradőlve élvezze e szépséges műalkotások látványát.

Engedjen teret a formáknak!

További információ: http://rwbautech.hu/termekek/wedi/wedi-wellness.

Jacuzzi, hidromasszázskád, masszázsmedence

$
0
0

Jacuzzi, hidromasszázskád, masszázsmedence Bár a legtöbben jacuzzinak hívjuk, mégis hidromasszázskád a neve, a nagyobbaknak meg masszázsmedence. Kapható beltéri, kültéri, fa- vagy WPC-burkolatos, habbal kiöntött, tükörfóliával szigetelt, sokfúvókás, aromaterápiás, kétszemélyes vagy épp tízszemélyes, és nagyon nem mindegy, hogy mennyi áramot fogyaszt havonta.


Bár a legtöbben jacuzzinak hívjuk, mégis hidromasszázskád a neve, a nagyobbaknak meg masszázsmedence. Kapható beltéri, kültéri, fa- vagy WPC-burkolatos, habbal kiöntött, tükörfóliával szigetelt, sokfúvókás, aromaterápiás, kétszemélyes vagy épp tízszemélyes, és nagyon nem mindegy, hogy mennyi áramot fogyaszt havonta.

A vízsugárral történő masszírozás, a hidromasszázs segít az egészség megőrzésében: felfrissít, csökkenti a feszültséget, masszíroz, méregtelenít. Ugyanakkor lelki és fizikai betegségek kezelésére is alkalmas.
A hidromasszázskád nem olcsó, vásárlása előtt érdemes alaposan körülnézni a piacon. De melyek azok a szempontok, amelyekre figyeljünk a döntés előtt?

Jacuzzi, hidromasszázskád, masszázsmedence

A fúvóka

Az első kérdés a fúvóka, amelyen keresztül áramlik a levegő, a víz vagy a kettő elegye a kádba. Van olyan készülék, amelyben a vízhez ózonnal dúsított, előmelegített levegőt kevernek.
A fúvóka készülhet műanyagból és acélból is. Anyagát úgy lehet a vásárlás előtt ellenőrizni, hogy kivesszük a kádból.
Fontos még a fúvókák száma is, de ez nem döntő szempont, inkább a méretük és funkciójuk a lényeges. Szabályozható a beáramló levegő vagy víz iránya és ereje is. Pezsgő fürdő, masszázs vagy akupresszúra, ez is a különféle fúvókákkal állítható be. Általában többféle ülőhely is van egy kádban: van olyan, amelyet sportolás után ajánlanak, és olyan is, amely a kényelmet szolgálja, de létezik kifejezetten a testmasszázsra kitalált is.

 Jacuzzi, hidromasszázskád, masszázsmedence

Szivattyú

A szivattyú esetében a teljesítmény, a fogyasztás és tartósság a fő szempontok.

Vezérlés

Egyszerűbb esetben kézzel szabályozhatók a funkciók a kádon, és van már „hét nyelven beszélő” vízálló távirányítós, számítógép vezérelt készülék, amelyhez tévét, DVD lejátszót vagy vízálló billentyűzettel számítógépet is csatlakoztathatunk. És jócskán vannak a két véglet közti átmenetek is.
Elektronikát kevés cég gyárt, a medencegyártók tőlük vásárolják a vezérlő berendezéseket. Okostelefonról vezérelhető készüléket azoknak ajánlják, akik mondjuk, az üdülőben lévő berendezést szeretnék távolról indítani, hogy mire odaérnek, addigra kellő hőmérséklettel várja őket a kád.

Jacuzzi, hidromasszázskád, masszázsmedence

A kád anyaga, burkolata

 A hidromasszázskád készülhet üvegszál erősítéses akrlilból, sőt lehet különleges antibakteriális bevonata is. Nagyobb masszázsmedencék pedig mozaikbevonattal épülnek. Kültéri jacuzzinál a burkolat esetében is megoszlanak a vélemények, van, aki a kanadai vöröscédrusra, van, aki a WPC-esküszik. És kültérre van kőburkolatú is. Ez tényleg ízlés dolga…

Jacuzzi, hidromasszázskád, masszázsmedence

Fertőtlenítés, tisztítás

Ez az egyik legfontosabb kérdés, hiszen többen is használják egyszerre a hidromasszázskádat. A víz mechanikus tisztítását szűrőkkel végzik, vannak olyan berendezések, ahol a befolyó víz mellett vannak a szűrők, ebben az esetben a szennyeződések a tisztának szánt vízben vannak. A jobb megoldás, amikor oldalszűrőt használnak, és visszacsapó szelepen át folyik a víz, így az tisztán jut vissza a medencébe. A fertőtlenítést vegyszerekkel, sóval végzik, de az tűnik jónak, ha ózonnal is tisztítják a vizet, mert az elpusztítja a vírusokat, baktériumokat, gombákat. Ebben az esetben csak ötödannyi vegyszer kell a víz fertőtlenítéséhez. Sőt olyan masszázsmedence is kapható, amelyikben UV-sugárzással is fertőtlenítik a vizet. Kapható szabadalmaztatott öntisztító rendszerrel is hidromasszázskád, amelyben a padlón is van beépített padlóporszívó, így azt nem kell külön megvenni.

Jacuzzi, hidromasszázskád, masszázsmedence

Szigetelés

Különösen a kültéri medencék esetében fontos a hőszigetelés. Több változat létezik. Az egyik gyártó esküszik a PUR-habbal kitöltöttre, amíg a másik azt hangsúlyozza, hogy ha belülről tükörfóliával van bevonva a készülék, akkor hőcsapdában a gépek által termelt hő is hasznosul. Ebben a kérdésben mindenkinek magának kell döntenie, de kültérre olyat semmiképp se válasszon, ahol nincs megfelelő hőszigetelés.

Jacuzzi, hidromasszázskád, masszázsmedence

Fedés

Beltéren azért kell fedni a medencét, hogy ne párologjon el a víz, ezzel jelentősen növelve otthonunk páraterhelését. Kültéren pedig az időjárás viszontagságaitól kell óvnunk a medencét. Itt a fedésnek egyrészt erősnek kell lennie, hogy elbírja a havat, másrészt a kihűlés, a fagy, az erős napsütés ellen is védenie kell.

20120507_jacuzzi_7

Extrák

A már említett multimédiás eszközök mellett színterápiával vagy aromaterápiával is fokozható a hidromasszázs relaxáló hatása. Csobogók, vízesés, ez lassan már alapfelszereltségnek számítanak. Jégvödör és a kialakított hely a pezsgőspoharaknak, ez már az az apróság, amely tényleg a luxust szolgálja.
A medencék kaphatók álló és süllyesztett kivitelben is, mindkettőnek megvan a maga szerepe, kérdés mire van hely, pénz, és hogy gondolja a lakberendező.

Jacuzzi, hidromasszázskád, masszázsmedence

Minőség

Néhány kérdés, amely választ kell kapnia vásárlás előtt.

  • Milyen minőségbiztosítással rendelkezik a gyártó? Ezt a kérdést mindenképp tegyük fel vásárlás előtt.
  • Miből készültek a medence elemei? Ha nem tartósak, akkor sokba fog kerülni a javítás, a rendszeres szerviz.
  • Hogyan tesztelték a gyártás végén a berendezést?
  • Mennyi a garancia és a szavatosság?
  • Hol készült a medence? Sok berendezés érkezik a jacuzzi szülőhazájából, az Egyesült Államokból, és Kanada is nagyhatalomnak számít, főként a kültéri medencék területén. Készül hazánkban is, Európa egyik legnagyobb gyára Dabason üzemel. Sok medence érkezik a Távol Keletről, ott is gyártanak nagyon jó minőségben, de vigyázzunk, itt az ár a mérvadó: olcsó húsnak…

 

A névadó
Amerikában született a masszázskád, ahol a XX. század elején az Olaszországból kivándorolt hét Jacuzzi testvér letelepedett. A mérnök testvérek sok mindennel foglalkoztak: először repülőgépeket, majd különféle szivattyúkat gyártottak. Történt egyszer, hogy az egyik testvér, Candido kisfia megbetegedett, reumás ízületi gyulladást kapott, ezért gyakran kellett a kórházba járnia kezelésre. De, hogy két kezelés között is enyhüljenek a fájdalmai az édesapa olyan berendezést szerkesztett az általuk gyártott szivattyú segítségével, amelyet a kádba helyezve házi pezsgőfürdő enyhítette fiú szenvedéseit. További fejlesztések után 1955-ben dobták piacra az első jacuzzit.

 

Forrás: en.wikipedia.org, Canada Spa, Aura, Wellis, Spatrend, Hypropool

Tippek lakásbérlés előtt

$
0
0

Tippek lakásbérlés előtt Egyre többen bérelnek lakást hazánkban, és ha a lehető legjobb lakást szeretnénk kibérelni, akkor sok mindenre kell odafigyelnünk. Írásunkban néhány tanácsot szeretnénk adni a döntés megkönnyítése érdekében.

Vizes épületek felújítása

$
0
0

Vizes épületek felújításaAmikor felújítottuk a házunk homlokzatát, jó erős cementes vakolatból készítettük a lábazatot. Azt hittük, hogy a falak nedvesedését ez meg fogja szüntetni. Néhány hónappal később az ablakok közelében megjelent egy tenyérnyi nyirkos folt a falon, majd elkezdett nőni – mesélte barátnőm. – Először azt hittük, valami piszok. Azután egyre terebélyesedett a folt, dohos lett a szoba levegője, a férjem szomorúan állapította meg, vizesek a falak.

A márka VÉD(jegy) is!

$
0
0

Bachl Nikecell EPS hőszigetelés MEPS-védjeggyel is rendelkezik Örvendetes, hogy egyre jobban terjed az a nézet, miszerint a gyártónak, a forgalmazónak, az eladónak és a vevőknek, vásárlóknak egyaránt megtérül, ha a minőségi termékek mellett döntenek. A minőség kérdése fontos, kardinális kérdés kell, hogy legyen a hőszigetelésben is, hiszen hosszú távon kizárólag a minőségi termékek és szolgáltatások biztosítják a várt megtakarítást.

A hőszigetelés egyik kulcsa a ragasztó

$
0
0

Mapei Mapetherm PS polisztirolos homlokzati hőszigetelő rendszerA homlokzati hőszigetelő rendszerek kulcsfontosságú eleme a ragasztó. Ha a szigeteléskor teljes rendszert vásárolunk, akkor biztosan jó minőségű lesz az elkészült szigetelés, és elérjük azt a mértékű rezsicsökkentést, amelyre számítottunk.

Aquanale 2013 – spa és wellness szakkiállítás

$
0
0

Aquanale 2013, spa és wellness szakkiállításKétévente Kölnben rendezik meg az Aquanale spa-ipari és wellness-ipari szakvásárt az egészségmegőrzés jegyében, kiemelve a víz jótékony hatásait egészségünkre. Európa legismertebb wellness témájú kiállításán az iparág újdonságait mutatták be.


Pelletfűtés

$
0
0

Pelletfűtés, kép: www.saving-volt.deA vizet nem kell kifizetni, csak a tiszta tüzelőt, ezért sokkal olcsóbb a pelletfűtés, mint például a fafűtés, mert a fában általában sok a nedvesség – mondta a kereskedő a vásárlónak, tömören összefoglalva a pellet lényegét.

Így csökkentettük a villanyszámlát

$
0
0

villanyszámla csökkentéseA legnagyobb meglepetést az éves elszámoló villanyszámla okozta az újonnan bérelt lakásunkban. Hitetlenkedve néztük, és elhatároztuk, hogy végére járunk, valós lehet-e ez a fogyasztás. Azután megvizsgáltuk, miként csökkentethetjük az áramfogyasztásunkat.

Építeni akarok pont hu

$
0
0

www.epiteniakarok.hu2013. szeptember közepétől a Xella Magyarország Kft. – az Ytong, a Silka és a Multipor termékek gyártója – a www.xella.hu már meglévő informatív honlapja mellé készített egy igen hasznos és felhasználóbarát aloldalt (úgynevezett microsite-ot) a családi házra vágyók részére.

Szalmabálaház

$
0
0

SzalmabálaházMivel életünk minden területén igyekszünk a költségkímélő megoldásokra törekedni, nincs ez másképp az építkezésben sem. Újabbnál-újabb ötletek látnak napvilágot, miként takarékoskodhatunk lakásainkban a fűtésen, hogyan csökkenthetjük a rezsit.

A száraz pince titka a tökéletes vízszigetelés

$
0
0

A száraz pince titka a tökéletes vízszigetelésSok gondot okoz a vizes, dohos, penészes pince, és semmire sem használható, viszont a száraz pince kiváló tároló, és helyet adhat garázsnak, szaunának, műhelynek vagy akár borospincét lehet benne kialakítani.

Viewing all 105 articles
Browse latest View live